EVE INR18650/25P 2500mAh / 30A/12C
No.INR18650/25P
Lithium-ion rechargeable cell
Nominal Capacity
2500mAh
Nominal Voltage
3.6V
Standard Charge
1.25A(0.5C), 4.2V±0.05V,0.1A cut-off
Maximum Charge
CCCV, 6A(2.4C),4.2±0.05V, 0.1A cut-off
Standard Discharge
0.5A(0.2C),2.5V cut-off
Maximum Discharge
30A(12C),2.5V cut-off
Charge/Discharge Voltage Range
4.2V~2.5V
Cell Weight
48g Max
Cell Dimensions
Height:65±0.15mm, Diameter:18.35±0.1mm
Operation Temerature
Charge:0 to45°C, Discharge:-20 to 60°C, Storage:-20 to 60°C
Cycle Life
Capacity after 300 cycles, ≥60%