6KWH LiFePO4 Battery 51.2V120AH Energy Storage System
Product Name
51.2V 120Ah LiFePO₄ Battery Energy Storage System
Energy Capacity
51.2V120AH
Cell Configuration
16S4P
Charge Cut-off Voltage
58.4V
Discharge Cut-off Voltage
43.2V
Max Discharge Current
100A
Max Charge Current
100A
Cycle Life
>6000 Cycles
Dimensions
490*190*540mm